9 pomysłów na wspaniałe ferie w Polsce

Pomysły na ferie w Polsce

Co można robić w kraju w wolne, zimowe dni? Propozycji jest wiele, zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych amatorów dobrej zabawy. Na dzieci czekają liczne możliwości wyjazdów na zimowiska. Często są to obozy tematyczne, na których poza nauką jazdy na nartach, nasze pociechy poznają sztuki walki, języki obce lub tajniki rysunku.

Zajęcia tematyczne

Ci, którzy zostają w miastach również będą mieli szeroki wybór zajęć. Warto zacząć od półkolonii, organizowanych przez szkoły, domy kultury, a także miejsca związane ze sportem i kulturą. Najmłodsi mogą uczestniczyć w zajęciach tematycznych i kursach np. jazdy na łyżwach. Mali Krakowianie mają możliwość udziału w warsztatach, odbywających się w pracowni witrażu lub w zajęciach z tworzenia gier komputerowych. Łodzianie mogą spędzić wolne dni w Aquaparku Fala, gdzie będą doskonalić swoje umiejętności nie tylko w pływaniu, ale także udzielaniu pierwszej pomocy. Fani kina odnajdą się na warsztatach w Muzeum Animacji SE-MA-FOR. Młodzi aktorzy spróbują swoich sił na deskach Teatru Pinokio. Wiele atrakcji oferuje także łódzkie Experymentarium czy warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Zorganizowany wyjazd

Nie mniej atrakcji czeka na studentów, którzy dni wolne od nauki mogą spędzić na wyjeździe zorganizowanym zarówno przez tradycyjne biuro podróży, jak i organizacje zrzeszające młodych ludzi na uczelniach, ale także przy okazji wycieczek, które chcą spędzić w gronie rówieśników. Największą popularnością cieszy się aktywny wypoczynek w górach, oczywiście w przystępnej cenie.
Biura podróży pamiętają także o rodzinach, które nie chcą rezygnować z czasu dla dwojga. Wśród ofert można znaleźć takie, które zapewniają zajęcia dla dzieci i opiekę nad nimi, co z pozwala połączyć pobyt z najbliższymi z odpoczynkiem dla rodziców.

W gronie zwolenników południowej części kraju największą popularność zyskują: Jaworzynka Krynicka w Beskidzie Sądeckim, Szczyrk, Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska. Od wielu lat honorowe miejsce wśród wymienianych najczęściej miejscowości zajmuje Zakopane.

Nie brakuje także amatorów wypraw w rejony nadmorskie. Kołobrzeg, Międzyzdroje oraz Trójmiasto również w miesiącach zimowych mają grupę stałych turystów. Cisza, ośnieżone plaże i nasycone jodem powietrze kuszą spragnionych prawdziwego relaksu.

Nocne wycieczki miejskie

Na tych, którzy nie potrafią się obyć bez intensywnego miejskiego życia czeka wiele wydarzeń w różnych rejonach kraju. Kina, teatry i muzea cieszą się w tym okresie szczególnym powodzeniem. Nie brakuje także ofert nocnych wycieczek lub wypraw tematycznych, w których zdecydowany prym wiedzie stolica.

Ferie sąsiedzkie

Ci, którym obowiązki zawodowe nie pozwalają wyjechać, a finanse lub wiek dzieci stanowią przeszkodę w wysłaniu ich na zimowisko, mogą zorganizować ferie sąsiedzkie. W wielu krajach praktykowana jest tego rodzaju pomoc. Każde z rodziców bierze 2 wolne dni. Zapewnia w tym czasie zajęcia dla swoich pociech oraz ich koleżanek i kolegów z sąsiedztwa. Jeśli pięć rodzin zastosuje taki system podczas ferii, dzieci będą miały fachową opiekę i możliwość zabawy w gronie przyjaciół. Dodatkowo wzmocnią się relacje sąsiedzkie, a domowy budżet nie ucierpi.

Autor

Grażyna

Pracownik w branży turystycznej i redaktor magazynu o turystyce. Podróżami zajmuje się nie tylko zawodowo, ale również hobbystycznie. Szczególnym zamiłowaniem darzy fotografię podróżniczą.